Skip to content

1540 Long Meadow

Mountainside, NJ 07092

Built 1964

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Jun 24, 2000

Property Information

Block3.24
Lot110
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,330
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,500
49%
Improvement Value:$334,700
51%
Total Assessment$659,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$138-99.0%
2025$13,514+3.1%
2024$13,105+1.2%
2023$12,947-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 4998, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1964