Skip to content

283 Pembrook Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1955

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block3.24
Lot16.06
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,059
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,700
45%
Improvement Value:$361,300
55%
Total Assessment$658,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$138-99.0%
2025$13,489+3.1%
2024$13,081+1.2%
2023$12,923-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

Sq Ft2,059DeedBook 6145, Page 609

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5723, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1955