Skip to content

236 Beechwood Court

Mountainside, NJ 07092

Built 1973

Last Sale Price
$707,000
Last Sale Date
Mar 28, 2011

Property Information

Block3.24
Lot20.09
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,246
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,800
42%
Improvement Value:$453,400
58%
Total Assessment$775,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$163-99.0%
2025$15,598+3.1%
2024$15,127+1.2%
2023$14,944-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$707,000
DeedBook 5861, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1973