Skip to content

371 New Providence Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1965

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block4.01
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class18
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,086
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
38%
Improvement Value:$417,100
62%
Total Assessment$674,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$142-99.0%
2025$13,829+3.3%
2024$13,391+1.2%
2023$13,230+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4683, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1965