Skip to content

1420 Deer Path

Mountainside, NJ 07092

Built 1941

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Jul 7, 1998

Property Information

Block4.02
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,038
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,300
59%
Improvement Value:$213,200
41%
Total Assessment$522,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$110-99.0%
2025$10,711+3.1%
2024$10,387+1.2%
2023$10,262+4.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$322,000
DeedBook 4695, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1941