Skip to content

483 Bayberry Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1956

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block4.03
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,859
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,000
45%
Improvement Value:$405,000
55%
Total Assessment$738,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$155-99.0%
2025$15,129+3.1%
2024$14,671+1.2%
2023$14,494-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,859DeedBook 6136, Page 390Recorded8/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956