Skip to content

431 New Providence Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1962

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jul 3, 2001

Property Information

Block4.04
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,029
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,700
42%
Improvement Value:$425,900
58%
Total Assessment$730,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$153-99.0%
2025$14,977+3.1%
2024$14,524+1.2%
2023$14,349-10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 5172, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1962