Skip to content

500 Bayberry Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1982

Last Sale Date
Jul 8, 1996

Property Information

Block4.04
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,596
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
49%
Improvement Value:$356,200
51%
Total Assessment$696,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$146-99.0%
2025$14,272+3.1%
2024$13,840+1.2%
2023$13,673-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4404, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1982