Skip to content

1408 Chapel Hill

Mountainside, NJ 07092

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block4
Lot17.06
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,513
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$346,100
47%
Improvement Value:$390,400
53%
Total Assessment$736,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$155-99.0%
2025$15,098+3.1%
2024$14,642+1.2%
2023$14,465-11.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$835,000
DeedBook 5709, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1966