Skip to content

1421 Coles Avenue

Mountainside, NJ 07092

Built 1965

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block4
Lot17.12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,802
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,400
55%
Improvement Value:$268,300
45%
Total Assessment$593,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$125-99.0%
2025$12,171+3.1%
2024$11,803+1.2%
2023$11,660-8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,802DeedBook 6331, Page 490Recorded7/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1965