Skip to content

1185 Puddingstone Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1957

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block5.05
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,376
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,900
51%
Improvement Value:$292,000
49%
Total Assessment$592,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$125-99.0%
2025$12,154+3.1%
2024$11,787+1.2%
2023$11,645-2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 6432, Page 2211Recorded9/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1957