Skip to content

368 Longview Drive

Mountainside, NJ 07092

Built 1954

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 10, 2019

Property Information

Block5.08
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,900
47%
Improvement Value:$342,300
53%
Total Assessment$646,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$136-99.0%
2025$13,247+3.1%
2024$12,846+1.2%
2023$12,691-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

DeedBook 6341, Page 2284Recorded9/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1954