Skip to content

1187 Wyoming Drive

Mountainside, NJ 07092

Built 1956

Last Sale Price
$569,000
Last Sale Date
Jul 16, 2015

Property Information

Block5.11
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,634
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,100
50%
Improvement Value:$298,600
50%
Total Assessment$602,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$127-99.0%
2025$12,355+8.9%
2024$11,344+1.2%
2023$11,207-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$569,000
DeedBook 6074, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1956