Skip to content

1140 Iris Drive

Mountainside, NJ 07092

Built 1953

Last Sale Date
Feb 28, 1997

Property Information

Block5.18
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,794
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,700
62%
Improvement Value:$184,800
38%
Total Assessment$486,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$102-99.0%
2025$9,973+3.1%
2024$9,672+1.2%
2023$9,555+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4501, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1953