Skip to content

1120 Corrinne Terrace

Mountainside, NJ 07092

Built 2012

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 22, 2010

Property Information

Block5.19
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class19
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,213
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,700
33%
Improvement Value:$595,900
67%
Total Assessment$889,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$187-99.0%
2025$18,237+3.1%
2024$17,685+1.2%
2023$17,472+27.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5834, Page 960