Skip to content

1128 Corrinne Terrace

Mountainside, NJ 07092

Built 2017

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block5.19
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class19
Description2S/SL-2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,868
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,100
33%
Improvement Value:$593,300
67%
Total Assessment$885,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$186-99.0%
2025$18,151+3.1%
2024$17,602+1.2%
2023$17,389-1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$920,000

From:

To:

Sq Ft2,868DeedBook 6450, Page 837NU CodeFamily (1)Recorded2/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6131, Page 680Recorded7/14/2016