Skip to content

1129 Corrinne Terrace

Mountainside, NJ 07092

Built 1952

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block5.20
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,164
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
64%
Improvement Value:$165,300
36%
Total Assessment$459,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$96-99.0%
2025$9,416+6.0%
2024$8,881+1.3%
2023$8,771+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,164DeedBook 6514, Page 2595Recorded7/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1952