Skip to content

1309 Summit Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2009

Property Information

Block5
Lot36
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,305
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,700
37%
Improvement Value:$522,500
63%
Total Assessment$827,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$174-99.0%
2025$16,958+3.1%
2024$16,445+1.2%
2023$16,246-6.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964