Skip to content

1125 Sylvan Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 2021

Last Sale Price
$2,235,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block6.01
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1A-2SB-2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,264
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,000
25%
Improvement Value:$903,700
75%
Total Assessment$1,212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$255-99.0%
2025$24,860+3.2%
2024$24,085+296.9%
2023$6,069-38.2%
Property History

Property Sale

Sale
$2,235,000

From:

To:

Sq Ft4,264DeedBook 6582, Page 2977NU CodeTax-class mismatch (34)Recorded6/3/2025

Property Sale

Sale
$1,375,000

From:

To:

Sq Ft4,264DeedBook 6441, Page 2844NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,266DeedBook 6347, Page 657Recorded11/13/2019