Skip to content

474 Summit Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block7.02
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,230
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,200
59%
Improvement Value:$211,500
41%
Total Assessment$515,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$108-99.0%
2025$10,572+3.1%
2024$10,252+1.2%
2023$10,128+8.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,372
DeedBook 5241, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1920