Skip to content

473 Mary Allen Way

Mountainside, NJ 07092

Built 1968

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 21, 1998

Property Information

Block7.02
Lot4.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF 3G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,988
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,200
38%
Improvement Value:$509,300
62%
Total Assessment$823,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$173-99.0%
2025$16,882+3.1%
2024$16,371+1.2%
2023$16,174+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4717, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1968