Skip to content

474 Mary Allen Way

Mountainside, NJ 07092

Built 1920

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 2, 2003

Property Information

Block7.02
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,411
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,000
50%
Improvement Value:$337,800
50%
Total Assessment$675,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$142-99.0%
2025$13,854+3.1%
2024$13,435+1.2%
2023$13,273+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5396, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1920