Skip to content

1073 Willow Road

Mountainside, NJ 07092

Built 2019

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block7.04
Lot34
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1A-2SF-2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,600
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,700
26%
Improvement Value:$744,000
74%
Total Assessment$1,011,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$212-99.0%
2025$20,740+3.1%
2024$20,113+4.9%
2023$19,171-5.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 6252, Page 2163Recorded3/26/2018