Skip to content

1087 Sunny View Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1954

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block7.06
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,611
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,900
60%
Improvement Value:$213,100
40%
Total Assessment$531,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$110-99.0%
2025$10,693+3.1%
2024$10,369+1.2%
2023$10,244-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,611DeedBook 6438, Page 542Recorded11/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1954