Skip to content

1080 Charles Street

Mountainside, NJ 07092

Built 1972

Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block7.07
Lot18.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,055
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,100
37%
Improvement Value:$520,900
63%
Total Assessment$829,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$174-99.0%
2025$16,995+3.1%
2024$16,481+1.2%
2023$16,282-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972