Skip to content

344 Summit Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1953

Last Sale Price
$586,000
Last Sale Date
May 7, 2020

Property Information

Block7.07
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,007
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,200
53%
Improvement Value:$264,900
47%
Total Assessment$563,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$118-99.0%
2025$11,544+6.2%
2024$10,874+3.9%
2023$10,462+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$586,000

From:

To:

DeedBook 6368, Page 2520NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/15/2020

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3305, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1953