Skip to content

367 Darby Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block7.07
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,640
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,600
40%
Improvement Value:$450,500
60%
Total Assessment$751,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$158-99.0%
2025$15,398+3.1%
2024$14,932+1.2%
2023$14,752-12.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5392, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1950