Skip to content

335 Linda Drive

Mountainside, NJ 07092

Built 1956

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
May 23, 1997

Property Information

Block7.09
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,627
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,400
61%
Improvement Value:$201,600
39%
Total Assessment$514,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$108-99.0%
2025$10,537+3.1%
2024$10,218+1.2%
2023$10,095+12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 4524, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1956