Skip to content

328 Old Grove Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1960

Last Sale Price
$679,000
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block7.11
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,600
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,100
49%
Improvement Value:$320,100
51%
Total Assessment$633,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$133-99.0%
2025$12,981+3.1%
2024$12,588+1.2%
2023$12,436-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$679,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 6369, Page 2601Recorded5/29/2020

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 4554, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1960