Skip to content

316 Old Grove Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1960

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Sep 22, 2008

Property Information

Block7.11
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,406
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,500
55%
Improvement Value:$261,400
45%
Total Assessment$574,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$121-99.0%
2025$11,785+3.1%
2024$11,429+1.2%
2023$11,291-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 5743, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1960