Skip to content

310 Old Grove Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1957

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 11, 2016

Property Information

Block7.11
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,197
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,300
55%
Improvement Value:$261,300
45%
Total Assessment$577,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$121-99.0%
2025$11,841+3.1%
2024$11,483+1.2%
2023$11,344+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,197DeedBook 6158, Page 342Recorded12/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1957