Skip to content

335 Rolling Rock Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1960

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
May 5, 2005

Property Information

Block7.11
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,674
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,200
63%
Improvement Value:$183,400
37%
Total Assessment$495,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$104-99.0%
2025$10,160+3.1%
2024$9,853+1.2%
2023$9,734-4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 5501, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1960