Skip to content

346 Rolling Rock Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block7.12
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,812
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,500
53%
Improvement Value:$273,900
47%
Total Assessment$587,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$123-99.0%
2025$12,042+3.1%
2024$11,678+1.2%
2023$11,537+6.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956