Skip to content

1550 Brookside Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1961

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 16, 2015

Property Information

Block8.01
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,015
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,200
54%
Improvement Value:$265,900
46%
Total Assessment$584,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$123-99.0%
2025$11,974+3.1%
2024$11,612+1.2%
2023$11,472+12.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,130DeedBook 6081, Page 714Recorded9/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961