Skip to content

1554 Brookside Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1962

Last Sale Date
Oct 1, 1973

Property Information

Block8.01
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,286
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,100
53%
Improvement Value:$260,600
47%
Total Assessment$551,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,060+3.2%
2024$10,718+1.3%
2023$10,585-6.2%
2022$11,282-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2988, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1962