Skip to content

1562 Brookside Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1962

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block8.01
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,356
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,200
54%
Improvement Value:$243,800
46%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$111-99.0%
2025$10,865+3.1%
2024$10,536+1.2%
2023$10,409+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 6347, Page 2101Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$367,000
DeedBook 5362, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1962