Skip to content

1579 Brookside Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1962

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 28, 1997

Property Information

Block8.02
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,523
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,400
58%
Improvement Value:$230,500
42%
Total Assessment$548,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$115-99.0%
2025$11,252+3.1%
2024$10,912+1.2%
2023$10,780+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4496, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1962