Skip to content

172 Chipmunk Hill

Mountainside, NJ 07092

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 19, 2025

Property Information

Block8.02
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,124
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,900
53%
Improvement Value:$284,500
47%
Total Assessment$603,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$127-99.0%
2025$12,370+3.1%
2024$11,996+1.2%
2023$11,851-5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3514, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1960