Skip to content

86 Elkwood Ave

New Providence, NJ 07974

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2018

Property Information

Block100
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,163
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,100
55%
Improvement Value:$126,000
45%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,562+3.1%
2024$14,125+2.1%
2023$13,829+0.0%
2022$13,823+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

From: BOTT,HARRY EST OF-C/O G C BOTT

To: BRANDMAN, MICHAEL & THERESA

Sq Ft1,847DeedBook 5915, Page 1017NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/24/2012

Property Built

Built

Year Built: 1956