Skip to content

15 Hawthorne Dr

New Providence, NJ 07974

Built 1956

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block197
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,990
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
44%
Improvement Value:$134,500
56%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,291+3.1%
2024$11,922+2.1%
2023$11,672+0.0%
2022$11,667+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 3441, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1956