Skip to content

281 Union Ave

New Providence, NJ 07974

Built 1952
Other Exempt

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jun 5, 1975

Property Information

Block202
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
43%
Improvement Value:$124,500
57%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$9,481+1.6%
2016$9,334+2.8%
2015$9,078+3.2%
2014$8,793+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3036, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1952