Skip to content

394 South St

New Providence, NJ 07974

Built 1900

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Aug 22, 2013

Property Information

Block301
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
44%
Improvement Value:$163,000
56%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,073+3.1%
2024$14,620+2.1%
2023$14,314+0.0%
2022$14,308+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$655,000

From: KOVARIK, MATTHEW & THEA, KOVARIK, MATTHEW & THEA

To: WATERS, ERIC & KAMIYA, CHERYL, WATERS, ERIC & KAMIYA, CHERYL

Sq Ft2,040DeedBook 5969, Page 158Recorded8/29/2013

Property Sale

Sale
$580,000

From: LYSEK,RONALD JR & GOMEZ,ROSA M

To: KOVARIK,MATTHEW & THEA

Sq Ft2,040DeedBook 5850, Page 255Recorded2/1/2011

Property Sale

Sale
$340,000

From: KURPASKA, JEFFREY & LISA

To: LYSEK, RONALD JR

Sq Ft1,536DeedBook 5085, Page 38Recorded2/14/2001

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4023, Page 127

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 3561, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1900