Skip to content

63 Southgate Rd

New Providence, NJ 07974

Built 1995

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Aug 17, 2024

Property Information

Block341
Lot2.04
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,127
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
23%
Improvement Value:$216,700
77%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,541+3.1%
2024$14,105+2.1%
2023$13,809+0.0%
2022$13,803+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From: ZHANG, HONGBIN & YANG,HUA

To: WANG, HANLU & LIU, MING

Sq Ft2,127DeedBook 6555, Page 2770Recorded8/30/2024

Property Sale

Sale
$530,000

From: KITCHENMAN,FAMILY TRUST, KITCHENMAN,FAMILY TRUST

To: ZHANG, HONGBIN & YANG,HUA, ZHANG, HONGBIN & YANG,HUA

Sq Ft2,127DeedBook 6307, Page 876NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/4/2019

Property Sale

Sale
$525,000

From: RANIERI,WILLIAM F & TINA A

To: KITCHENMAN,VIVIAN

Sq Ft2,127DeedBook 5709, Page 167Recorded5/6/2008

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 4365, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1995