Skip to content

243 Southgate Rd

New Providence, NJ 07974

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block356
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,463
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
51%
Improvement Value:$161,900
49%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,133+3.1%
2024$16,618+2.1%
2023$16,270+0.0%
2022$16,263+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$549,000

From: BLAIR, ALAN & EDITH M

To: ANGRISANI, RUSSELL & MINAZ JOOMA

Sq Ft2,463DeedBook 5427, Page 76Recorded4/27/2004

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 4464, Page 245

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3281, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1968