Skip to content

130 Colchester Rd

New Providence, NJ 07974

Built 1969

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block356
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF3G1P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,364
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,700
40%
Improvement Value:$418,600
60%
Total Assessment$698,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,046+3.1%
2024$34,964+2.1%
2023$34,231+0.0%
2022$34,217+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,325,000

From: PALMER, MATTHEW J & CHRISTINE, PALMER, MATTHEW J & CHRISTINE

To: MEULENER, MARC C & URSALA K, MEULENER, MARC C & URSALA K

Sq Ft5,364DeedBook 6269, Page 637Recorded6/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$635,000
DeedBook 4661, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1969