Skip to content

150 Colchester Rd

New Providence, NJ 07974

Built 1969

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block356
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityNew Providence Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,934
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,800
48%
Improvement Value:$246,200
52%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,520+3.1%
2024$23,783+2.1%
2023$23,285+0.0%
2022$23,275+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,225,000

From: BOYLE, KENNETH C & PILAR R

To: FIALKOFF,MICHAEL L & CARA ANN

Sq Ft2,934DeedBook 6463, Page 2392Recorded5/11/2022

Property Sale

Sale
$975,000

From: AVONDOGLIO, PAUL B & JACQUELINE

To: BOYLE, KENNETH C & PILAR R

Sq Ft2,934DeedBook 5637, Page 226Recorded3/2/2007

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 3183, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1969