Skip to content

1077-91 Rahway Rd

Plainfield, NJ 07060

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Sep 3, 2025

Property Information

Block10
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2SF4G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,458
Acreage2.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,300
61%
Improvement Value:$94,700
39%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,957+1.0%
2024$20,750+3.1%
2023$20,124+0.3%
2022$20,066+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$990,000
DeedBook 6594, Page 2378Recorded9/10/2025

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3212, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1926