Skip to content

730-32 W 4th St

Plainfield, NJ 07060

Built 1899
Commercial

Last Sale Price
$108,500
Last Sale Date
Aug 6, 2009

Property Information

Block114
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class0923
Description3SB
Dwellings---
ZoningR-4
Sq Footage3,305
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
35%
Improvement Value:$46,700
65%
Total Assessment$72,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,296+1.0%
2024$6,234+3.1%
2023$6,046+0.3%
2022$6,028+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$108,500
DeedBook 5776, Page 298

Property Sale

Sale
$25,100
DeedBook 4398, Page 323

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 3451, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1899