Skip to content

1004 W 3rd St

Plainfield, NJ 07060

Built 1921

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block126
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,172
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
31%
Improvement Value:$44,600
69%
Total Assessment$64,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,641+1.0%
2024$5,585+3.1%
2023$5,417+0.3%
2022$5,401+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6452, Page 2067Recorded2/17/2022

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 5745, Page 138

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 5604, Page 90

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5550, Page 618

Property Sale

Sale
$52,368
DeedBook 3381, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1921