Skip to content

1133-35 W 3rd St

Plainfield, NJ 07063

Built 1962

Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block130
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
32%
Improvement Value:$55,700
68%
Total Assessment$82,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204+1.0%
2024$7,133+3.1%
2023$6,918+0.3%
2022$6,898+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962